Airbnb CEO’su Brian Chesky temeli tam olarak inşa edemedikleri için çöküşün geldiğini itiraf etti, çıkış yolunu anlattı

2023 yılı Airbnb içi zorlu geçti. Ev sahiplerinin daralan kar marjları, rakibi Vrbo’nun sadakat programı özelliğiyle öne geçmesi, ABD’nin New York City kentinde kısa süreli kiralamalara ilişkin kuralların sıkılaştırılması Airbnb’yi neredeyse pazarın dışına itti.

Airbnb CEO’su Brian Chesky, şirketin karşılaştığı temel sorunları ve bunları nasıl çözmeyi planladığını Bloomberg ile yaptığı bir röportajda anlattı.

Chesky, Airbnb’nin fiyatlandırma, güvenilirlik ve müşteri hizmetleri gibi alanlarda iyileştirmeler yapması gerektiğini söyledi. Ayrıca yapay zeka, deneyimler ve sadakat programı gibi yeni özellikler üzerinde çalıştıklarını da belirtti.

10 SÜTÜNA İHTİYACIMIZ VARKEN 4 SÜTUNUMUZ VARDI

Chesky, Airbnb’nin hizmetinin temel yönlerini tam olarak çözebilmiş olmadığını kabul ederek “Temeli hiçbir zaman tam olarak inşa edemedik. Evimiz için 10 sütuna ihtiyacımız varken dört sütunu vardı” dedi.

SİSTEMİMİZ KÜÇÜK BİR ŞİRKET İÇİNDİ, ÇOK HIZLI BÜYÜDÜK

Sistemin çok daha küçük bir şirket için tasarlandığını ancak çok hızlı büyüdüğünü anlatan Chesky, “Ne kadar büyükseniz kaliteyi artırmak için o kadar fazla çaba gerekir. Ve gerçekten odaklandığımız şey de bu. Temeli sağlamlaştırmak için çaba gösteriyoruz” dedi.

Fiyatları düşürmenin ev sahipleri için bir sorumluluk değil, bir rekabet avantajı olduğunu vurgulayan Chemsky, ayrıca yapay zekanın, listeleri ve misafirleri doğrulamak için kullandıkları bir kalite kontrol aracı olduğunu anlattı.

Chesky, Airbnb’nin bir sadakat programı oluşturduğunda bunun puanlarla veya ücretsiz konaklamalarla ilgisi olmayacağını söyledi.

Bunun yerine, hizmeti kullandıkça daha iyi olacak bir program olacağını belirtti. Chesky, New York gibi zorlu pazarlarda da başka hizmetler sunabileceklerini ve fiyatları makul tutmaya çalışacaklarını söyledi.

KÖŞEYİ DÖNMEYE HAZIRIZ

Chesky, Airbnb’nin yenilenme yolculuğunda köşeyi dönmeye hazır olduklarını söyledi.

Bu yıl temel hizmetlerini mükemmelleştirme yılı olduğunu ve gelecek yıl yeni ve heyecan verici şeyler görmeye başlayacaklarını söyledi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir