CHP İstanbul İl Kongresi’ni gerçekleştiriyor… İmamoğlu: İstanbul’u kazanacağız, taşları temizleyip yola çıkalım

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı ve 196 kurultay delegesinin belirleneceği 38. Olağan İstanbul İl Kongresi saat 08.00 itibarıyla Haliç Kongre Merkezi’nde başladı.

Canan Kaftancıoğlu’nun CHP İstanbul İl Örgütü’ne yaptığı son konuşmayla başlayan kongrede, il başkan adayları Özgür Çelik ve Cemal Canpolat’a destek veren gençlerin slogan yarışı dikkat çekiyor.

Kaftancıoğlu’nun konuşmasından sonra divan başkanı ve divan üyelerinin seçimi yapıldı. Çetin Soysal, oybirliğiyle divan başkanı seçildi. Soysal, “Partinin birliği ve dirliği için CHP’ye yakışan bir kongre yapacağız” diyerek açılışı yaptı.

İl Kongresi’nde mevcut İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu kürsüye geldiği sırada yuhalandı. Kaftancıoğlu, “Bu kürsüden size son kez sesleniyorum. Sizden il başkanınız olarak son isteğim, İstanbul örgütü bugün bir kez daha farkını saraya ve Ankara’ya gösterecek adaylar konuşurken dinlemenizi istiyorum. Hep yarını konuşmamız lazım dedik. Cumhuriyet’imizin ikinci 100 yılında giderken 21. yüzyılda da karşı karşıya olduğumuz sorunlar çok karışık. Ekonomik, sosyal ve dijital eşitsizlikleri, iklim değişikliği, ayrımcılık, ırkçılık, ahlaki ve siyasi çöküntüyü 85 milyon adına tartışmak zorundayız. İçi boşaltılan devlet kurumları yerine güçlü yurttaş güçlü birey sorumlu devleti hep beraber oluşturmamız lazım” ifadelerini kullandı.

‘HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK VE KILIÇDAROĞLU’ SLOGANLARI

Kongrede İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu da kürsüye çıktı. Salondakilerin “Her şey çok güzel olacak” sloganlarıyla konuşmasına başlayan İmamoğlu, iki adaya da başarı dileklerini sundu. “2019 seçimleri, Türkiye demokratlarının ortak başarısıdır” diyen İmamoğlu, CHP’nin devletin ya da piyasanın değil, halkın partisi olduğuna vurgu yaptı.

İmamoğlu konuşması esnasında ‘Halkın umudu Kılıçdaroğlu’ sloganları atıldı.

İmamoğlu, konuşmasında, “Siyaset aile mesleği değildir, kendini adama işidir. Bu anlayışa hep birlikte son vereceğiz” ifadelerini de kullandı.

“4.5 yılda 14 yurt, 75 kreş yapan, 300 bin üniversitesine burs veren anlayış, bu şehirde 25 yıl iktidar olsa neler yapar” diyen İmamoğlu, görev sürecindeki faaliyetlerini partililerine anlattı.

Ekrem imamoğlu şu ifadeleri kullandı:

Parti olarak konuşmamız gereken şeyler var. İçine düştüğümüz zor durumlardan kurtulmak zorundayız. Parti yönetimine yapılan eleştirileri saldırı olarak göstermenin doğru olmadığını düşünüyorum dedi. Parti içinde sanki ötekiler ve düşmanlar varmış gibi davranmak bize fayda sağlayacak şeyler değildir. Bu millet CHP’nin iktidar olmasını istiyor. En acil görevimiz iktidar olma seçeneğini halka sunmaktır.

Türkiye’nin çoğulcu demokrasiye ve sıçrayarak ayağa kalmaya ihtiyacı vardır.

Buradan birleşerek çıkacağız, buradan güçlenerek çıkacağız. Hepinizi omuz omuza çalışmaya davet ediyorum.

İstanbul’u kazanacağız. İlk işimiz mart 2024 İstanbul’da ve Türkiye çapında yeni zafere imza atmaktır. Özgür başkan sloganları atıldı. ‘Sonra 2028’de cumhurbaşkanlığınız kazanıyoruz’’ dedi. Hedefimiz budur. (Halkın umudu Kılıçdaroğlu sloganları da atıldı.)

İmamoğlu, “Taşları temizleyip yola çıkalım, yolumuz açık olsun…” diyerek konuşmasını tamamladı.

ÖZGÜR ÖZEL ANTALYA’DA

CHP Grup Başkanı ve Genel Başkan aday adayı Özgür Özel, Antalya İl Kongresi’nde olduğu için İstanbul’dakine katılmadı. Kongreye CHP Genel Başkanı aday adaylarından Prof. Dr. Örsan Kunter Öymen ile Ünal Karahasan, Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, Genel Başkan Yardımcısı Yunus Emre, Devrim Çelik, Zeynel Emre, Hasan Efe Uyar, Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, çok sayıda milletvekili ve Parti Meclisi (PM) üyeleri de katıldı.

HAZIRLIKLAR SABAH ERKEN SAATLERDE BAŞLADI

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı’nın ve 196 kurultay delegesinin belirleneceği 38. Olağan İstanbul İl Kongresi 08.00 itibarıyla başladı. Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen kongrede, CHP Bahçelievler İlçe Başkanı Özgür Çelik ve eski CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, İl Başkanlığı için yarışacak. 600’den fazla il delegesinin oy kullanmasının beklenildiği kongre akşam saatlerine kadar sürecek. CHP İstanbul ilçe kongreleri geçen ay tamamlanmış; 39 ilçeden 14’üne yeni ilçe başkanları seçilmişti.

DHA’nın aktardığı bilgilere göre; Haliç Kongre Merkezi’nde sabah saatlerinden itibaren partililerin ve görevlilerin hazırlık yaptığı görüldü. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir