Forbes sahte ”milyarder” Calvin Lo’yu dünyaya rezil etti

Abdullah Demir

Forbes her yıl çok sayıda insanın milyarderler listesine girmek için kendilerine baş vurduğunu belirtti. Donald Trump, eski ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, reality TV yıldızı Kylie Jenner ve Suudi Arabistan Prensi Alwaleed bin Talal‘ın Forbes‘un milyarderler listesine girmek için doğru olmayan kanıtlar sunduğunu da yazısında belirtti. Hatta Prens Alwaleed bin Talal’ın Time, Vanity Fair ve Forbes‘a ait gibi görünen “sahte” kapaklar ile başvuru yaptığının da altını çizdi.

11 AYRI MUHABİRE 20’DEN FAZLA ARAMA

Forbes, RE Lee International’ın CEO’su Lo‘nun 2020’den beri 20’den fazla 11 ayrı muhabirine ulaşarak dünya milyarderler listesine girme isteğini 2022’de incelemeye karar verdi. Forbes, Calvin Lo‘nun ısrarlı görüşme taleplerine 2022’nin Eylül ayında yanıt verdi. Calvin Lo, Forbes editörünü ailesinin hayat sigortası aracılık şirketi RE Lee International’ın Hong Kong ofisine çağırdı. Forbes bu görüşmedeki detayı “Lo, üç parçalı bir takım elbise içinde, kravat ve uyumlu cep mendili içinde kusursuz bir şekilde giyinmişti. Lo, süslü ahşap paneller, deri ciltli kitaplar ve zevkli bir şekilde düzenlenmiş vazolarla zengin bir şekilde dekore edilmiş konferans odasında editörümüz ağırladı” diye anlattı.

CALVIN LO’NUN YALANLARI

Calvin Lo farklı kanallar üzerinden bir çok kez Forbes editör ve muhabirlerine kendisini “en gizli hayırsever milyarder”, “dünyanın en özel ve yakalanması zor milyarder yatırımcısı” sıfatlarla tanıttı. Bu amaçla farklı kurumlardan alınmış belge ve evraklar gönderdi.

Lo, 1 milyar dolarlık primleri ile RE Lee International‘ı “dünyanın en büyük hayat sigortası komisyoncusu” ve 10 milyar dolarlık varlığı yöneten RE Lee Capital‘in kurucusu diye kendisini tanıtıyordu. Harward’dan eğitim aldığını öne süren Lo, Tayvan, Taipei‘deki beş yıldızlı Mandarin Oriental otelini satın almak için RE Lee Octagon ile 2018’de 1,2 milyar dolar ödeme yaptığını belirtiyordu. Hong Kong, Singapur, Tokyo, Londra, Vancouver ve Los Angeles‘da 6 adet evi bulunduğunu belirten Lo, 250 milyon dolara yardım amaçlı bir kurum kurduğunu da iddia ediyordu. Ayrıca Asya’daki Gulfstream G650 özel jetinin ilk satın alanlar arasında bulunduğunu iddia eden Lo, Williams Formula F1 takımının da yatırımcıları arasında yer aldığını öne sürüyordu. Lo, kişilsel merakı şarap kolleksiyonunun 250 milyon dolar değerine ulaştığını söylüyordu. Ayrıca çok değerli bir araba kolleksiyonu bulunduğunu iddia eden Lo, Pagani Huayra ile çeklimiş bir resmini de Forbes‘a göndermişti.

DÜNYA ÇAPINDA BİR ÇOK MEDYAYA YALAN HABERLER YAPTIRDI

Lo, Forbes‘un listesine girmek için kendisine bir medya tanıtım stratejisi çizdi. BBC, CNBC, Daily Express, Daily Mirror, Daily Stars, Financial Times, Independent, Nikkei Asia, Reuters ve South China Morning Postgibi tatnmış kuruluşlarda kendisi hakkında tanıtıcı haberler çıkardı. Haberlerde şaraptan, kripto paraya kadar bir çok alanda kendisinin görüşlerine yer veriyordu. Tüm bu medya kuruluşlarında kendisini tanıtmak için Lo, yine Forbes Middle East’in web sitesinde yayınlanan haberi kullandı. Lo’nun kendisinden “milyarder” diye bahseden haberi Forbes incelemeya aldı ve ücretli yayınladığını tespit edip haberi sildi.

FORBES’DAN 6 ÜLKEDE SORUŞTURMA

Haberi sildikten sonra Forbes altı ülkede 40’dan fazla kişiyle görüşeceği ve belgeleri didik didik inceleyeceği soruşturma sürecine başladı.

Calvin Lo‘nun CEO’su olduğu RE Lee International‘dan eski karısının açtığı davanın ifade tutanaklarına kadar inceleme başlatan Forbes, yalan kurgusunun tüm ayrıntılarını çözdü.

HİKAYENİN BAŞLANGICINA KADAR GİTTİLER

Hong Kong‘daki bu yalanın kökleri ABD‘nin Seattle şehrine kadar uzanıyor. ABD‘li iş insanı Robert Earl Lee, 1954 yılında sigorta alanında faaliyet göstermek için RE Lee International‘ı kurdu. Avrupa ve Asya’da sigorta acenteleri açmak isteyen Robert Earl Lee‘nin Calvin Lo‘nun annesi Regina Lee‘yi işe aldı. Bölgede ilk işe alınan Regina Lee, Asya’daki süper zenginlere hayat sigortası satmaya başlayarak şirket için kilit bir role yerleşti.

Regina Lee ve Francis Lo‘in tek çocuğu Calvin Lo, Kanada Vancouver‘da doğdu ancak dokuz yaşına kadar Hong Kong’da büyüdü. Ontario‘daki Queen’s Üniversitesi‘ne giden Lo, 1999’da Hong Kong‘a dönüp RE Lee International‘da çalışmaya başladı. 2003’te genel müdür sonrasında da CEO’luk pozisyonuna geldi.

Regina Lee, şirketin geri kalan hissesini Robert Lee 2015 yılında vefat edince ailesinden satın aldı. Şirketin merkezini Hong Kong’a taşıdı.

Calvin Lo‘in annesi Regina Lee ve babası Francis Lo, Hong Kong‘un en seçkin yerleşim bölgelerinden biri Peak‘te en az iki daireye, ayrıca Vancouver‘da bir apartman dairesine sahip görünüyorlar. RE Lee International‘ın Hong Kong’un merkezi iş bölgesinde 4 bin 045 metrekarelik ofisi de çiftin üzerine kayıtlı görünüyor.

Forbes Lo ve ailesinin toplam servetinin 200 milyon dolardan az olduğunu tahmin ediyor.

BOŞANMA DAVASI DOSYASINA VARAN İNCELEME: ESKİ EŞİNE DE YALANLAR SÖYLEMİŞ

Regina Lee oğlu Lo‘nun lüks yaşamını finanse ediyordu. Hatta bu desteği evliliğinde bile devam etti. Lo 2006’da Emily ile evlendi. 2014’teki boşanan çiftin dava dosyasına göre Lo, imkanlarının çok üzerinde para harcıyordu. Emily boşanma davasında Calvin Lo‘yu eğitimi, iş tecrübesi ve hatta yaşı konusunda yalan söylemekle suçladı. Lo‘nun doğum tarihi pasaport ve kimliğinde 1977 görünüyor ancak yönetim kurulunda kısa bir süre oturduğu Jane Goodall Enstitüsü‘nün 2013 yıllık raporunda doğum tarihi 1971 diye kaydedilmiş.

LÜKS YAŞAMINI ANNESİ FİNANSE EDİYORDU

Lo sık sık annesi Regina Lee‘den para alıyordu. Yine dava dosyasına göre; 2004’te Lamborghini almak için 308.000 doları ve 2005’te Singapur‘daki dairesini dekore etmek için 1.2 milyon doları annesinden borç aldı. Lo‘nun boşanma davasına göre serveti 3,6 milyon doları buluyordu.

Forbes burada espirili bir şekilde “milyar değil notunu” düşüyor.

HARWARD MEZUNU DEĞİL

Lo‘nun 1999’da Queen’s University‘den mezun olduğu doğrulanırken Harvard Business School için aynısını söylenemiyor. Hem dereceleri doğrulayan ABD Ulusal Öğrenci Takas Odası hem de Harvard mezunlar veritabanında yapılan aramalar boş çıktı. Harvard ayrıca, bu isimde bir HBS derecesine sahip birinin kaydı olmadığını da doğruladı. Eski karısı Lo‘nun ve eski bir çalışanı diploma sahteciliği yaptığını da iddia etmişti.

MANDARIN ORIENTAL’İN SAHİBİ DEĞİL

Taipei‘deki Mandarin Oriental otelinin sahibi Kai Tai Fung International‘ın sözcüsü 2019’da Lo ile görüştüklerini ancak satışın gerçekleşmediğini belirtti. Ayrıca alımda kullanılan RE Lee Octagon şirketi Britanya Virjin Adaları, Cayman Adaları, Hong Kong veya Singapur‘da kayıtlı görünmüyordu. Üzerinde bir e-posta adresi bulunan tek safyalık firmanın web sitesi bir süre sonra ise kapandı.

WILLIAM RACING F1 TAKIMINDA ADINI DUYAN YOK

Lo‘nun, Williams Racing F1 takımın sahibi Dorilton Capital‘e 100 milyon dolarlık bir yatırımla katıldığı iddiası da doğru çıkmadı. Lo ortaklığını Forbes editörlerine “Aramızda, demek istediğim, çok büyük miktarlarda gizlilik anlaşmaları var” deyip ayrıntı vermedi. İddianın izni süren Forbes hem Williams Racing F1 ekibinden hem Dorilton Capital‘den ulaştığı kaynaklara iddiaları sordu. Her iki kaynak da Lo‘nun iddialarını yalanladı.

BENİM DEDİĞİ EVLER DE KENDİSİNE AİT DEĞİL

Öncelikle Hong Kong, Singapur, Tokyo, Londra, Vancouver ve Los Angeles‘da birer tane evi bulunduğunu söyleyen Lo daha sonra sayıyı beşe indirdi. Lo, kendi ait olduğunu söylediği Hong Kong‘da dört Singapur‘da bir evin adresini verdi. Araştırma sonucuna göre beş daireden ikisi ebeveynlerine diğerleri de farklı insanların üzerine kayıtlı çıktı.

SERVETİNE KEFİLLİK EDEN FİRMALARIN DURUMU İÇLER ACISI

Hong Kong‘da yaşayan ve Kanada vatandaşlığı bulunan Calvin Lo‘nun servetine kefillik için Taylandlı dört hukuk firmasıyla çalışıyordu. Taylandlı bu hukuk büroları Mart 2020 ve Mart 2021’de Lo‘nun servetini onaylayan mektuplara imza attı.

Forbes Taylandlı firmaları ziyaret etmesi için iki muhabir görevlendirdi. Muhabirler izlenimlerini şöyle aktardı:

“Firmanın ofisi, Bangkok’un merkezi iş bölgesinden uzakta, gösterişsiz bir yerleşim bölgesinde, az katlı bir apartmanın zemin katında bulunuyordu. Vitrini, vizeler, çalışma izinleri ve noter tasdikli belgeler konusunda ilanlarla doluydu. Forbes‘a gönderilen mektubu imzalayan avukat, Lo’nun mali belgeleriyle ilgili herhangi bir ayrıntıyı hatırlayamadı”

Taylandlı dört firma da tamamen Lo‘nun sağladığı mali tablolara güvendiklerini itiraf etti. Hiçbiri denetçilerle iletişime geçmediğini veya müşterilerinin iddialarını bağımsız doğrulamak için herhangi bir adım atmadığını kabul etti.

VAKFININ GENEL MÜDÜRÜ NE VAKFI NE DE LO’YU TANIYOR

Forbes, Calvin Lo‘nun yardım işlerini yöneten vakfın mali danışmanı Longmeade Consult‘a ulaştı. Firma yetkilisi ne Calvin Lo‘yu ne de CFL Initiative diye bir yardım kuruluşunu bildiğini belirtti. Vakfın genel müdürüne ulaşıldığında ise kendisinin ilk defa böyle bir vakıf ismi duyduğunu ve Calvin Lo‘yu tanımadığını söyledi. Lo‘nun avukatlarının ilettiği başka bir yardım kuruluşu ise Lo ile ilgisi olmayan farklı dini gruba bağlıydı. Ayrıca yine iddia edilan vakfın mali işlerini yürüttüğü söylenen muhasebe firması PwC Hong Kong, “Lo müşterilerimiz arasıdan değildir” dedi.

ŞARAP KOLLEKSİYONU İDDİASI DA YALAN

Lo‘nun 250 milyon dolarlık şarap kolleksiyonu iddiası için 1766 yılında James Christie tarafından kurulmuş bir İngiliz müzayede evi Christie’s seçildi. Londra‘da merkezi bulunan müzayede evinin New York, Paris, Hong Kong, Milano, Amsterdam, Cenevre, Şanghay ve Dubai‘de ek satış salonları bulunmaktadır. Christie’s Uluslararası Şarap ve Alkollü İçkiler Direktörü Tim Triptree, “18 yıldır çalışıyorum hiç bu kadar değerli bir şarap kolleksiyonuna rastlamadım” dedi. Lo‘nun bir iddiası daha hem de en yetkili ağızdan çürütüldü.

YATIRIM FİRMASI: BİZİMLE BAĞLANTISI YOK

RE Lee Capital, yönetimi altında 10 milyar dolar olmadığını belirtirken, Calvin Lo‘nun kendileri ile bir bağlantısı bulunmadığının altını çizdi.

ARABA KOLLEKSİYONUNDA PHOTOSHOP

Sıra Lo‘nun araba kolleksiyonu geliyordu. Lo, nadir bulunan süper arabalara sahip olduğunu iddia ediyordu. Hatta Lo‘nun Pagani Huayra ile çekilen fotoğrafı Hong Kong merkezli Ming Pao Weekly dergisi ve 2018’de Ming Pao, Entrepreneur ve Money Digest‘te yayınlandığı ortaya çıktı. Forbes‘ın araştırması sonucunda fotoğrafın 2017 yılında Robin Adams tarafından Sotheby’s müzayedesi için çekildiği ortaya çıktı. Fotoğrafın aslında Lo bulunmuyordu. Ayrıca araç 2017’deki müzayedede 2,4 milyon dolara satıldı.

FORBES’IN SORULARINDAN KAÇTI

Forbes, Lo ve annesine milyardeler listesine girmek için bir soru listesi gönderip cevaplarını istedi. Lo ve annesi Lee’nin hukuk firması tarafından yapılan geri dönüşte, “müvekkilimizin dürüst olmadığı, asılsız iddialar ortaya attığ veya başka bir şekilde etik dışı davranışları bulunduğu yönündeki tüm imalar, kendisi tarafından kategorik olarak reddedilmiştir” denildi.

“PATRONUNUZLA GÖRÜŞECEĞİM” TEHDİTİ

Ayrıca Lo‘ya Pagani Huayra ile ilgili iletilen sorulara danışmanı tarafından dönüş yapıldı. Danışmanı e-postasında Forbes‘un Bay Lo’nun mali başarılarını umursamamasından derinden rahatsız olduğunu” belirterek giriş yaptı. “Bay Lo’nun arabasının resmi” hakkındaki soruların, Forbes editörlerinin meraklarını gidermekten başka bir amaca hizmet etmediğini iddia eden Lo‘nun danışmanı, derginin güvenilirliği konusunda şüpheye düştüğünü belirtti. Aynı e-postada Lo‘nun Forbes‘un sahibi Integrated Whale‘in başkanı ile akşam yemeği yiyeceği ve milyarderler listesi değerlendirmesini kendisi ile konuşacağı belirtildi. Tabii Forbes geçen Nisan ayında Lo‘nun Integrated Whale‘in başkanı ile akşam yemeği yemediğini görüşmenin aylar sonra görüşebildiğini de ekledi.

Bu yaşananlardan sonra Lo, reklamcılar üzerinden Forbes ekibine F1 ile ilgili röportaj teklifinde bulundu. Röportaj teklifi reddedilen Lo, bu sefer “sigortacılığın Avrupa’daki genişlemesini konuşmak” istedi. Forbes kendisi hakkında yaptığı araştırma sonuçlarını paylaşınca danışmanı Lo‘nun artık milyarderler sıralamasında bulunmak istemediğini ve hakkında hiç bir haber yapılmasını istemediğini belirtti. Ancak çok geçti… Forbes editörleri “Onun anlattığı hikaye bu olmasa da sonunda onun hikayesini anlattık” notunu düştü.

Calvin Lo‘nun yalan ağına kapılan haberler:

Motosport

Yahoo Finance

Independent

Reuters

SportProMedia

South China Morning Post

BBC

Mirror

DailyStar

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir