Giymekten sıkıldığınız kıyafetleri güzel bir amaç için kullanabilirsiniz. İkinci el kıyafetlerinizi değerlendirin!

Gardırobunuzu en son ne zaman düzenlediniz? Düzenlerken belki yıllardır giyilmeyen kıyafetler buldunuz ve belki bir gün giyerim diyerek özenle katlayıp en arkalara yerleştirdiniz mi? Şu an farkında olmasanız da o kıyafetler aslında sizin için bir yük. Ve artık bu yüklerden kurtulma zamanı geldi. Nasıl mı? Eski kıyafetleri bağışlamak bunun en güzel yolu. Peki, eski kıyafetler nereye verilir? Gelin bu sorunun cevabına birlikte bakalım.

Kıyafet bağışı için nereler kullanılabilir?

İhtiyacımız olmadan aldığımız her kıyafet, doğal kaynakların fazlasıyla kullanılmasına neden oluyor ve doğaya zarar veriyor. Çünkü sıradan bir tişört bile üretilirken oldukça fazla su harcanıyor. Biz, kullanmadığımız kıyafetleri alıp dolabımızın bir köşesinde tutarken gerçekten yeni kıyafetlere ihtiyacı olanlar da alışveriş yapmaya devam ediyor. Bu durum da ihtiyaçtan çok daha fazla ürünün üretilmesine neden oluyor. Bunu engellemek için en iyi yöntemlerden biri ise kıyafet bağışlama olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada ise birçok insanın aklına eski giysileri nereye verebilirim sorusu geliyor.

Eski giysileri verebileceğiniz kurumlar hangileri?

Farklı şehirlerde faaliyet gösteren birçok kurum, kişilerin kıyafet bağışı nereye yapılır sorusuna cevap bulmasına yardımcı oluyor. İşte bu kurumlardan bazıları…

Türkiye Yardım Sevenler Derneği (TYSD)

Türkiye Yardım Sevenler Derneği, 1928 yılından beri faaliyet gösteriyor. Genel merkezi Ankara’da olan derneğin birçok ilde şubelerini bulmak mümkün. Dilerseniz giymediğiniz kıyafetleri bulunduğunuz ildeki şubeye veya genel merkeze götürerek bağışlayabilirsiniz. Ayrıca kuruma, kıyafetin yanı sıra kırtasiye ve gıda bağışları da gerçekleştirebilirsiniz.

İstanbul Beyoğlu Şubesi: Şahkulu, Yörük Çıkmazı, No:1

İstanbul Kadıköy Şubesi: Yoğurtçu Parkı Caddesi No: 6

Ankara Genel Merkez: Dr. Mediha Eldem Sokak No: 67 Kocatepe

Telefon: 0312 431 62 20

Web Sitesi: https://www.tysd.org.tr/

Acil İhtiyaç Vakfı

1992 yılında kurulan vakıf, ana amacını imece usulünü geliştirmek olarak belirlemiş. Bu bağlamda kıyafet bağışı dışında erzak, burs ve beyaz eşya bağışlarını da ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor. Bağışların dışında vakfın farklı ürünler sattığı bir e-ticaret kanalı da bulunuyor. Kişisel ihtiyaçlarınızı karşılamak veya sevdiklerinize hediyeler almak için Acil İhtiyaç Vakfı ürünlerini tercih ederek de kuruma katkıda bulunabilirsiniz.

Adres: Fetih Caddesi Alptekin Sokak No: 12 Bahçelievler/İstanbul

Telefon: 0536 777 12 42

Web Sitesi: https://www.aipvakfi.org/

Sevgi Mağazası

Merkezi İstanbul’da olan Sevgi Mağazası, Türkiye’nin birçok noktasındaki ihtiyaç sahipleri için kampanyalar düzenliyor. Kullanılmayan kıyafet bağışı dışında dönemsel olarak düzenlenen kampanyalar ile farklı alanlarda yardımlar Türkiye’nin dört bir yanına ulaştırılıyor. Özellikle deprem bölgesine yardım kampanyaları, çocuklar için kitap bağışı, erzak dağıtımı gibi projeler, Sevgi Mağazası’nın her dönemde ihtiyaç sahiplerinin yanında olmasını sağlıyor.

Adres: Acıbadem Mahallesi Sarayardı Caddesi Ata Sokak Orkide Apartmanı No: 7/A Kadıköy/İstanbul

Telefon: 0216 545 84 59

Web Sitesi: https://www.sevgimagazasi.org/

Türkiye Sakatlar Derneği

1960 yılında kurulan ve en eski engelli derneklerinden biri olan Türkiye Sakatlar Derneğinin kıyafet bağışı İstanbul ile sınırlı değil. Genel merkezi Çapa’da bulunan derneğin toplamda 57 farklı şubesi bulunuyor. Türkiye’nin birçok ilinde kolayca ulaşılabilen dernek, 2023 yılı itibarıyla 25 bin giysi yardımı yapmış durumda. Her yıl bağışçı sayısı artan derneğin kıyafet dışında tekerlekli sandalye, öğrenci bursu, medikal ve psikolojik destek gibi imkanları da bulunuyor.

Adres: Ördek Kasap Mahallesi Aşağıguraba Caddesi No: 31/33 Kat: 4 Fatih, İstanbul

Telefon: 0212 521 49 12

Web Sitesi: https://www.tsd.org.tr/

Çocuklar Hep Gülsün

Merkezi Ankara’da olan dernek, çeşitli yardımları kendi belirledikleri ailelere ulaştırıyor. Kullanılmayan kıyafetleri bağışlamak için ideal olan dernek, farklı bağışların yanı sıra size kardeş aile bulma imkanı da sunuyor.

Adres: Bademlik Mah. Bademlik Yolu Caddesi No: (Eski)135/A (Yeni) 81/B Keçiören/Ankara

Telefon: 0542 811 82 37

Web Sitesi: https://cocuklargulsunhep.org/

Dost Eller Mağazası

Sosyal belediyecilik düsturuna sahip birçok belediye, eski kıyafet veya eşyaları ihtiyaç sahipleriyle buluşturuyor. Fakat Dost Eller Mağazası, ihtiyaç sahiplerinin gidip tüm eşyaları görebildiği ve belirlenen sınır dahilinde istediği ürünü seçebildiği fiziksel bir mekan. Beylikdüzü ve Beşiktaş’ta yer alan mağaza uygulaması, farklı belediyeler tarafından da hayata geçirilmeye başlandı. Belediyelerin web sitelerinden ayrıntılı bilgi alabilir ve kendi bulunduğunuz ilçede eski kıyafetlerinizi kolayca bağışlayabilirsiniz.

Beşiktaş Belediyesi Adres: Yıldız Mahallesi Çırağan Caddesi No: 77 Beşiktaş/İstanbul

Beşiktaş Belediyesi Telefon: 0212 236 10 20 – Dahili No: 122

Beylikdüzü Belediyesi Adres: Gürpınar Mahallesi Adnan Menderes Caddesi No: 17/C Siteler Beylikdüzü/İstanbul

Beylikdüzü Belediyesi Telefon: 444 09 30

Ankara Üniversitesi Giysi Bankası

Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden biri olan Ankara Üniversitesi, kullanılmamış veya eski ama iyi durumda olan kıyafetleri öğrencilerle buluşturuyor. Ankara’nın çeşitli yerlerinde bulunan giysi bankaları sayesinde evlerinden uzak olan ve maddi durumu yeterli olmayan öğrenciler, eğitim hayatları boyunca ihtiyaçlarını bu alanlardan karşılayabiliyor.

Web Sitesi: http://sks.ankara.edu.tr/giysi-bankasi/

Bonus: Giysi Kumbaraları

Tüm bu kurumların dışında Türkiye’nin dört bir yanında belediyeler tarafından yerleştirilmiş giysi kumbaraları da kıyafet bağışlama için en kolay yöntemlerden biri. Merkezi lokasyonlardan en uzaktaki mahallelere kadar birçok noktada bulunan giysi kumbaralarına atılan kıyafetler, belediyeler tarafından ayıklanıyor ve ihtiyaç sahiplerine iletiliyor. Eğer bulunduğunuz bölgede giysi kumbarası yoksa bağlı bulunduğunuz belediyeyi arayarak bir kumbara yerleştirilmesini talep edebilirsiniz.

Kaynak: www.plumemag.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir