HÜDA PAR Genel Başkanı’na Bahçeli soruldu: MHP ile doğrudan diyaloğumuz olmadı

Hizbullah ile bağlantısı olduğu bilinen ve Cumhur İttifakı’na destek veren HÜDA PAR’ın Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’la görüşmelerinde yeni anayasanın da gündeme geldiğini söyledi. Yapıcıoğlu, MHP ile diyalogları olmadığını söyledi.

Rudaw’ın sorularını yanıtlayan Yapıcıoğlu, “Diyarbakır’daki mitingde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları bir kez daha PKK’ya silah bırakma çağrısı şeklinde okundu. Kürt halkının haklarını savunanların sivil siyasette veya Meclis’te yer alması gerektiğine işaret etti. Yine yeni bir anayasadan söz edildi. Bu konularda ittifaka katılmadan önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir diyaloğunuz oldu mu?” sorusunu yanıtladı. 

Yapıcıoğlu, şöyle yanıt verdi:

“Daha önce de bir kaç kere Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ziyaret ettik. Bu görüşmelerde de yeni bir anayasa konusu gündeme geldi. Biz siyaset arenasına girdiğimiz 2012’den bu yana hep bugün yürürlükte olan anayasanın 12 Eylül cuntası döneminde kalma bir anayasa olduğunu ve Türkiye’nin buna layık olmadığını söylüyoruz. Yeni sivil bir anayasadan bahsediyoruz. Diyarbakır mitingini takip edenler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarında HÜDA PAR’ın programı veya bu yöndeki konuşmalarının etkisini görmüş olabilirler. Biz mutlaka çözülmesi gereken sorunlarımız olduğunu ve çözüm için de yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğunu söylüyoruz. Ama bu anayasa sadece bir taraf veya bir parti tarafından yazılarak “işte anayasa bu olmalı” şeklinde olmamalı. Madem farklılıklarımız var, bir çok siyasi parti var, bu da çok taraflı bir çalışma, o zaman muhatap olan herkes bir masa etrafında toplansın, görüşlerini, düşüncelerini, taleplerini ortaya koysun, herkesi temsil eden bir anayasa yazılsın ki herkes içinde kendini bulabilsin diyoruz.”

Yapıcıoğlu, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Diyarbakır ziyaretinde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de yer alıyordu. MHP de içinde bulunduğunuz ittifakın bir üyesi. MHP ile doğrudan bir diyaloğunuz oldu mu?” sorusu üzerine de şunları söyledi:

“Hayır. Ne MHP ne de ittifak içerisinde yer alan diğer partilerle doğrudan bir diyaloğumuz olmadı. Sanırım takip edenler de bunu açıkça gördü. Millet İttifakı’nda altı partinin liderleri bir masada bir araya geliyor, tartışıyor, kararlar alıp açıklıyordu. Ama Cumhur İttifakı’nda Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan her bir partiyle, her partinin lideriyle tek tek oturup bu ittifakı gerçekleştirdi. Sadece HÜDA-PAR değil diğer partiler de bir araya gelip kendi aralarında bu konuları tartışmadı. Erdoğan her partiyle tek tek oturup görüştü.”

TIKLAYIN – Kulis: Bahçeli fotoğraf vermek istemedi; HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcoğlu, Akkuyu töreninde yer almadı

TIKLAYIN – AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan: HÜDA PAR, Cumhur İttifakı’na dahil değil

TIKLAYIN – AKP’den HÜDA PAR liderine “konuşma” talimatı iddiası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir