İstanbul’un 100’üncü kurtuluş yıldönümü kutlandı; İmamoğlu: Biz, milletimizin her bireyini olduğu gibi kabul ediyor ve seviyoruz

İstanbul’un kurtuluşunun 100’üncü yılı Üsküdar Meydanı’nda kutlandı. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İstanbul’u yönetirken, kendi tercih ve düşüncelerimizi hiç kimseye dayatmıyoruz, aksine herkesin düşüncesine, yaşam biçimine saygı gösteriyoruz” diyen İmamoğlu, “Çünkü, hiçbir yöneticinin vatandaşa kendi tercihini dayatma hakkı yoktur. Biz, milletimizin her bireyini olduğu gibi kabul ediyor ve olduğu gibi seviyoruz. İşte bunu bize öğreten ve bunu bize veren, cumhuriyettir” ifadelerini kullandı.

İBB, 4 yıl 10 ay 23 gün süren düşman işgalinin ardından, Başkomutanlığını Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptığı, Şükrü Naili Paşa komutasındaki Türk ordusu tarafından 6 Ekim 1923’te geri alınan İstanbul’un kurtuluşunu, Üsküdar Meydanı’ndaki etkinliklerle kutladı. İmamoğlu da eşi Dr. Dilek Kaya İmamoğlu ile birlikte İstanbulluların kurtuluş coşkusuna ortak oldu. İmamoğlu, Üsküdar sahilini dolduran binlerce İstanbulluya şu sözlerle hitap etti:

“İstanbul, umudunu hiç kaybetmedi”

“Cumhuriyet’imizin 100’ncü yılında, İstanbul’da yaşayan sizler, bizler, her zaman bugün hakkında diyeceğiz ki, ‘Evet, 100’ncü yılda, İstanbul’un Kurtuluşu’nda, Üsküdar’daydım. 100’üncü yılda 29 Ekim’i kutlarken İstanbul’daydım. Çok coşkuluyduk ve hep birlikte söz verip yola çıktık’ diyeceksiniz. İstanbul işgal edilmiş ama diz çökmemiş, başı öne eğilmemiş bir şehirdir. Kıyılarında, tam da buradan baktığınız İstanbul Boğazı’nın ve Marmara’nın kıyılarında işgal donanmasına, sokaklarında ise işgalci askerlere her yerde rastlanırmış. Buna rağmen İstanbul, umudunu hiç kaybetmedi. En kara günlerde bile, özgürlük ve bağımsızlık fikrinin, milli mücadele ateşinin ışığı, İstanbul’dan hiç ama hiç sönmedi.

Kurtuluş Savaşı, İstanbul’dan Anadolu’ya yayılan bir güç ve enerjiyle başladı. Mustafa Kemal Atatürk, Samsun’a doğru yola çıkarken, özgür ve mutlu İstanbul ile yeniden buluşacağını biliyordu. Çünkü o, kendine, bu toprakların insanlarına güveniyordu. Gelecek güzel günlere yürekten inanıyordu. Kurtuluş Savaşı, bu inanç ve güvenle kazanıldı. Cumhuriyet, bu inanç ve güvenle kuruldu.

“Hepimiz Cumhuriyet sayesinde bir ve eşit olduk”

Cumhuriyet’le birlikte, hepimiz, sizler, bu memleketin, vatanın her köşesinden gelen sizler, aileleriniz, bu coğrafyanın farklı yerlerinden gelip İstanbul’da yaşayan sizler, hep birlikte, hepimiz Cumhuriyet sayesinde bir ve eşit olduk. Hep birlikte milli iradeye, demokrasi ve hukukun üstünlüğüne dayanan bir sistem inşa ettik. 

“Kökeni, inancı, düşüncesi ne olursa olsun, bütün İstanbullulara sevgi ve saygı duyuyoruz”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, Cumhuriyet’in kurucuları, bu yolculuğu başarmak için her şeye, bizlerin, bu milletin sahip olduğumuzu kanıtladılar. Onlara duyduğumuz minneti ifade etmenin en doğru biçimi nedir biliyor musunuz? Onlarla, yani Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarıyla, o günün ruhuyla, aynı yolda, aynı cesur adımlarla, ileriye doğru hep birlikte yürümektir. İstanbul’u bu anlayışla ve bu duyguyla, göreve geldiğimiz an itibariyle, bu şekilde yönetiyoruz. Bu kadim şehri, bu şehri aziz bir emanet olarak görüyoruz. Kökeni, inancı, düşüncesi ne olursa olsun, bu şehirde yaşayan bütün İstanbullulara sevgi ve saygı duyuyoruz. İstanbul’u yönetirken, kendi tercih ve düşüncelerimizi hiç kimseye dayatmıyoruz, aksine herkesin düşüncesine, yaşam biçimine saygı gösteriyoruz. Çünkü hiçbir yöneticinin vatandaşa kendi tercihini dayatma hakkı yoktur. Biz, milletimizin her bireyini olduğu gibi kabul ediyor ve olduğu gibi seviyoruz. İşte bunu bize öğreten ve bunu bize veren, cumhuriyettir.

“Sizi hep birlikte umuda sahip çıkmaya davet ediyorum”

İstanbullular, ücretsiz konser ve gösterilerin düzenlendiği kutlama alanına 18.00’den itibaren giriş yaptı. Rap müziğinin ünlü ismi Eypio, en sevilen şarkılarını İstanbullularla birlikte söyledi. Yılların eskitemediği şarkılarıyla sahne alan Sibel Can, İstanbulluları Üsküdar Meydanı’nda gurur gününe ortak etti. Kutlamalar için özel hazırlanan dans ve mapping gösterileri, etkinlik alanında ve İstanbul Boğazı semalarında görsel şölen yaşattı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir