Kaçak Madende Facia: Yaralanan Afgan İşçiyi Diri Diri Yakmışlar

Zonguldak’ta kaçak olarak işletilen kömür madeninde vagon çarpması sonrasında yaralanan Afgan işçi Vezir Mohammad Nourtani’nin, madenin sahipleri tarafından diri diri yakıldığı ortaya çıktı. Kaçak madenin iki patronu, cinayet sonrasında birbirini suçladı.

Afgan Vezir Mohammad Nourtani, günlüğü 900 liradan Zonguldak’ta kaçak olarak işletilen madende çalışırken kazı geçirdi. İş arkadaşları tarafından madenden çıkarılan Nourtani’nin, işletmenin patronları tarafından hastaneye götürülmek yerine diri diri yakıldığı ortaya çıkmıştı.

Gazeteci İsmail Saymaz, katillerin poliste verdiği ifadeleri yazdı. Saymaz’ın “Kömür ocağında insanlığı yaktılar” başlıklı yazısının ilgili kısımları şu şekilde;

“İddiaya göre MHP’nin eski Gelik Belde Başkanı olan kaçak kömür ocağını işleten Hakan Körnöş, Nourtani’yi madenden yaralı olarak kurtaran iş arkadaşlarına “Arabanın arkasına koyalım. Hastaneye götürürüz. Sorumluluk bizde. İşinize bakın” dedi.”

“Yola çıkarken, işçi Sercan Kayabaş’ı “Bu olayı başka yerde anlatmayacaksın. Anlatırsan seni vururum” diye tehdit etti.”

“Mohammad battaniyeye sarıldı. Körnöş’ün arabasının bagajına yerleştirildi. İşçi Kayabaş “Bagaja yüklediğimizde Afgan nefes alıyordu. Hırılıltılı nefesi devam ediyordu” dedi.”

“Aracı Körnöş kullandı. Beraberinde ortağı Enver Gideroğlu ve Körnöş’ün dayısının oğlu Ahmet Aydın vardı. Körnöş, ifadesinde ortağı Gideroğlu’nu suçluyor. “Ya hastaneye ya da jandarmaya haber verelim” dediğini fakat Gideroğlu’nun “İkimizin de sabıkası var” diyerek, izin vermediğini iddia ediyor. Aydın’a göre hastaneye gitme yönünde herhangi bir karar almamışlardı. İlkin içki içtiler. Ardından beş litre benzin aldılar. Daha sonra ormanda yol kenarında durdular.”

“Ahmet Aydın’ın polisteki ifadesi ise şu şekilde: “Bagajdaki maktülü yere indirdik. Üçümüz taşıyarak 6-7 metre ileri götürdük. Enver, bataniyeyi Afgan’ın üzerinden aldı. Hakan benden benzini istedi. Ben de benzin bidonunu getirdim. Hakan benzini Afgan’ın üzerine döktü. Bana ‘Çakmağı çak’ dedi. Ben de onun talimatıyla çakmakla ateşi yaktım. Afgan yanmaya başladı. Geldiğimiz araçla üçümüz geri döndük. Afgan’ı daha önce tanımıyordum.”

“Dönüşte, bir buçuk litre daha benzin alarak, Mohammad’i sardıkları battaniyeyi yaktılar. Katiller kaçak maden ocağını arayarak, “Afgan’ın kıyafetlerini yakın” diye emir verdi. Eray Demiro, eşyaları sobaya attı. Kayabaş da delil bırakmammak için güvenlik kamerasının yönünü çevirdi. Mohammad’ın yanık cesedi Zonguldak merkeze bağlı Baştarla Mahallesi Kırat Mevkisi’ndeki ormanlık alanda bulundu. Kafasında ve bedeninde kırıklar saptandı. Cinayeti işleyen 3 kişi tutuklandı”

İsmail Saymaz’ın köşe yazısı için tıklayın…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir