Menderes Belediyesi Yüzyüzeyken Konuşuruz konserini iptal etti: Şiddet iddiasının varlığı söz konusu iken bu duruma duyarsız kalmamız mümkün değildir

İzmir Menderes Belediyesi tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında yapılacak Yüzyüzeyken Konuşuruz konseri, grubun bir üyesine ilişkin basında yer alan kadına şiddet suçlamaları nedeniyle iptal edildi.

28 Ekim’de Menderes’te Menderes Belediyesi tarafından Cumhuriyet’in 100. yılı kutlamaları kapsamında düzenlenecek Yüzyüzeyken Konuşuruz konseri grup üyelerinden birinin kadına şiddet uyguladığı iddiası ve bu iddiaların kamuoyuna yansımasının ardından iptal edildi.

Menderes Belediyesi tarafından yapılan açıklamada; CHP’li bir belediye olarak İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı Kanun’un desteklendiği belirtilerek, grubun gitaristi Can Tunaboylu hakkında söz konusu şiddet iddialarına duyarsız kalınamayacağını kaydedildi.

Menderes Belediyesi’nden yapılan açıklama şu şekilde:

“Yüzyüzeyken Konuşuruz adlı müzik grubunun Cumhuriyet’imizin 100. yılı kutlamaları kapsamında, 28 Ekim tarihinde, belediyemiz organizasyonunda sahne alacağı öncesinde kamuoyuna duyurulmuştu. Ancak basına yansıyan haberlerde, müzik grubunun gitaristinin bir kadına şiddet uyguladığı iddiası gündeme gelmiş, işbu şiddet olayının yargıya intikal ettiği, tarafların bu yönde karşılıklı beyanlarda bulunduğu bilgisi paylaşılmıştır.

Cumhuriyet Halk Partili bir belediye olarak İstanbul Sözleşmesi’nin ve 6284 Sayılı Kanun’un yanında olduğumuzu; bu yöndeki mevzuatı desteklediğimizi her aşamada dile getirmiştik. Bilindiği üzere 6284 Sayılı Kanun potansiyel şiddetin önlenmesi, bu yönde önleyici tedbirlerin alınması adına mağdurun beyanını esas almaktadır. Bu beyan kesinlikle hükme etki etmemekte, yalnızca koruma mekanizmalarını devreye sokmaktadır. Kadın ve çocuklar gibi dezavantajlı gruplara pozitif ayrımcılık uygulanmasının, şiddetle etkili ve bütüncül bir mücadelenin zorunlu unsuru olduğunun bilincindeyiz.

Anlatılan sebepler ile kadına yönelik şiddet iddiasının varlığı söz konusu iken bu duruma duyarsız kalmamız mümkün değildir. Toplumda şiddete yönelik farkındalığın ve anlayışın artırılması adına bunu görev bildiğimizi bildiriyor; 28 Ekim 2023 tarihinde saat 21.00’de gerçekleşmesi planlanan Yüzyüzeyken Konuşuruz konserinin iptal edildiğini, yerine Ersin Şov ile sanatçı Ece Seçkin konserinin gerçekleşeceğini kamuoyuna saygı ile duyuruyoruz.”

Müzisyen Can Tunaboylu’nun kız arkadaşını darp ettiği iddia edildi: 13 gün boyunca kırık kolumla evde tutuldum

Kız arkadaşını darp ettiği iddia edilmişti | Müzisyen Can Tunaboylu’na soruşturma

Sevgilisini darp ettiği iddia edilen Gitarist Can Tunaboylu’nun annesi oyuncu Ayşe Tunaboylu: Oğlum iftiraya uğradı!

Ne olmuştu?

Şarkıca Aybike Çelik, eski sevgilisi Rock müziği grubu Yüzyüzeyken Konuşuruz’un gitaristi Can Tunaboylu’nun sevgili olduğu dönemde kendisine şiddet uyguladığını iddia etmişti. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Çelik, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Arkadaşlar 3 Ağustos gecesi eski erkek arkadaşım olan şahıs tarafından ağır şekilde darp edildim, 13 gün boyunca kırık kol, gözüm mor bir şekilde duygusal manipülasyon ile evde tutuldum. Bana işkence uygulamış bu şahsın hiçbir şey yapmamış gibi hayatına devam etmesi sinirlerimi bozuyor. Paylaşacağım fotoğraflar şahsın bana farklı zamanlarda uyguladığı şiddetlerden. Yaşadığım olay bir kez olmuş bir olay değil, 6 ay boyunca sistematik şiddete maruz kaldım” 

Çelik’in açıklamasına Instagram hesabından yanıt veren Tunaboylu ise, “Şiddet mağduru kadınların haklı mücadelesini suiistimal eden bir vakanın öznelerinden biri olduğum için büyük üzüntü duyuyorum. Yargı süreci sonuçlanıp hakkımdaki iftiralar neticeleninceye dek grup arkadaşlarıma ve bizlerle çalışan kıymetli ekibe zarar vermemek adına bir süre dinlenmek üzere karar aldığımı bilginize sunarım” ifadelerini kullanmıştı

Gitarist Tunaboylu’ya soruşturma

Aybike Çelik’in şikayeti sonrasından Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Aile İçi Şiddet Suçları Soruşturma Bürosu tarafından 9 Ekim’de “Basit yaralama” ve “Hakaret” suçlarından soruşturma başlatıldığı ortaya çıktı. Soruşturmada Adli Tıp Kurumu’ndan rapor bekleniyor.

Grubun solisti Kaan Boşnak da eşi Başak Ceylan Torun tarafından şiddet uygulamakla suçlanıyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir